Dzisiaj krótka opowieść o tym, jak do gry pełnej plastiku dodać nieco drewna i kilogramów, a w zarazem odjąć kilka minut od czasu potrzebnego na przygotowanie rozgrywki.
Parę lat już siedzę w tym hobby, ale niektóre aktywności póki co mnie jakoś omijały. Na przykład inserty. Coś tam próbowałem robić z pianki pod panele, która została mi z wykończenia mieszkania, jednak jako że przeznaczenie wspomnianej pianki niekoniecznie się z tym pokrywało, to efekt nie okazał się zadowalający. Zawsze też, gdy do głowy przychodził mi pomysł zakupu czegoś wykonanego profesjonalnie, po chwili wypychały go racjonalne myśli, że przecież tak często nie gram w żadną ze swoich gier, by musieć sobie jej rozkładanie usprawniać.
W końcu jednak przestałem mieć jakiekolwiek wymówki, bo otrzymałem od Lucky GRAw drewniany insert do gry Wiedźmin Stary Świat. A posiadając grę w wersji ze wszystkimi dodatkami, jest tam co porządkować.
Insert przeznaczony jest do wersji Big Box. Wykonany jest ze sklejki brzozowej o grubości 3mm, a uporządkujemy dzięki niemu niemal wszystkie zakoszulkowane karty, oraz część żetonów. W zależności od tego, w jakie koszulki ubraliśmy nasze karty, do wyboru mamy dwie wersje insertu – jeden dla koszulek o grubości do 90 mikronów (mieści wszystko, oprócz dodatku Dziki Gon), a drugi dla koszulek sprzedawanych podczas kampanii, o grubości 100 mikronów (tutaj oprócz Dzikiego Gonu, jeszcze Skellige musi pozostać w osobnej wyprasce).
Instrukcja i sklejanie insertu Wiedźmin Stary Świat
Przed rozpoczęciem sklejania musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Przede wszystkim klej do drewna (np. Wikol, chociaż ja użyłem uniwersalnego kleju ze sklepu Action i sprawdził się doskonale), a poza tym jakiś pilnik oraz ręcznik papierowy lub patyczki higieniczne do usuwania nadmiaru kleju.
Instrukcja pokazuje nam elementy insertu na drewnianych arkuszach i opisuje je literami. Każda litera odpowiada za inny pojemnik. Jest to intuicyjne, tylko trzeba uważać po wypchnięciu, żeby niczego nie pomieszać.
Ze sklejaniem poszczególnych pojemników nie miałem najmniejszego problemu, poza jednym, gdzie było kilka przegródek – trzeba w takim wypadku trochę pokombinować, by wszystkie przegródki zgrać w odpowiedni sposób. Pomocny może być także pilnik, by wypustki przegródek lepiej wchodziły w otwory ścianek bocznych. Zostałem jednak o tym w instrukcji uprzedzony.
Insert w pudełku
Wspomniałem, że insert został wykonany pod wersję Big Box gry Wiedźmin Stary Świat. Ja posiadam wersję standardową (pudełko podstawowe, pudełko dodatków z KS i 3 pudełka standardowych dodatków), jednak po sprawdzeniu wymiarów uznałem, że spróbuję go dopasować u siebie. Okazało się, że spokojnie można się zmieścić. Oczywiście z delikatnym kombinowaniem.
W pudełku podstawowym umieściłem insert według schematu z ostatniej strony instrukcji oraz planszę. Jako, że wszystkie karty dzięki temu zostały już uporządkowane (poza Dzikim Gonem), to z pudełek od dodatków mogłem usunąć połowę plastikowych wyprasek. W pudełku od dodatku Skellige umieściłem figurki z tego dodatku oraz figurki z Legendarnych Łowów. W pudełku od dodatków z KS umieściłem figurki z tego pudełka oraz organizery z figurkami i elementami graczy z gry podstawowej i z dodatku Magowie. Wszedł tam też Eredin na koniu i karty z Dzikiego Gonu. W ostatnim pudełku od dodatku Magowie, umieściłem wszystkie planszetki graczy, instrukcje i żetony, które nie zmieściły się w 3 dołączonych do insertu drewnianych pojemnikach. Dzięki tym wszystkim zabiegom zmniejszyłem liczebność pudełek z 5 do 4. Zawsze coś 😉 Najważniejsze jednak jest to, że wszystkie karty, których jest tu najwięcej, można bardzo łatwo uporządkować po grze i wystawić na planszę przed grą.
Drewniany insert do gry Wiedźmin Stary Świat kupicie na stronie Lucky GRAw. Dodatkowo, pierwsze 10 osób, które w koszyku wpisze kod „solo” dostanie 10% rabatu na swoje zamówienie (dotyczy wszystkich produktów).