Największy szał na gry roll & write co prawda już minął, jednak nadal organizowane są konkursy dla użytkowników serwisu BoardGameGeek, gdzie można zgłosić się ze swoim pomysłem. Jest to o tyle przystępne, że ta mechanika nie wymaga zbyt wielu komponentów. Zwykle wystarczy wydrukować sobie arkusz gry, załatwić jakieś kości i chwycić w dłoń jakieś pisadło. W tym roku w aż 4 kategoriach wyróżniony został Wingspan Roll & Write, czyli nieoficjalna wykreślana wersja wielkiego hitu Na skrzydłach.

O grze Na skrzydłach pisałem już w skrócie przy okazji recenzji cyfrowej wersji.

Widząc spore zainteresowanie postanowiłem przygotować polską wersję gry. Przetłumaczyłem i uporządkowałem zarówno instrukcję, jak i arkusze graczy. Starałem się także poprawić drobny błąd dotyczący bonusowego punktowania na koniec.

Na skrzydłach Wingspan roll & write

O co chodzi w grze Na skrzydłach roll & write?

Rozgrywka w wykreślaną wersję Na skrzydłach nie różni się zasadniczo od pierwowzoru. Główną różnicą jest brak fizycznych kart – zamiast nich mamy nadrukowane na arkuszu imitacje. Mniejszą różnicą jest wydawanie jaj, co zmniejsza nam limit na danej karcie ptaka. Prawdopodobnie podyktowane jest to kwestiami technicznymi, a zarazem wprowadza ciekawy aspekt planowania pod cele na koniec rundy.

Gramy 4 rundy, w każdej mamy określoną liczbę akcji. Osoby znające wersję planszową poczują się jak w domu, gdyż zagrywamy tu karty ptaków, zdobywamy pożywienie, składamy jaja i łapiemy ptaki.

Pobierz polską wersję Na skrzydłach roll & write

Autor:  iamme (@sogen)

Źródło: https://boardgamegeek.com/thread/2823295/wip-wingspan-roll-and-write-11th-roll-write-design

Pobierz instrukcję PL
Nie przegap kolejnych wariantów solo
polub na FB obserwuj na Insta
Podoba Ci się to co robię?
Postaw kawę

Na skrzydłach roll & write – wrażenia

Autor tej nieoficjalnej wersji miał bardzo dobry pomysł na wykorzystanie mechanik gry Na skrzydłach w wersji wykreślanej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wariant ten został stworzony przez amatora i fana gry, więc brakuje tu wielu testów i szlifów. Niemniej jednak gra działa i na poziomie rodzinnym może sprawdzać się idealnie.

Na skrzydłach Wingspan roll & write

Autor udostępnił 1 arkusz z nadrukowanymi kartami ptaków i celami na koniec rundy. Na pewno przydałoby się jakieś urozmaicenie w postaci dodatkowych arkuszy. Mam nadzieję, że takowe w przyszłości powstaną. Zawsze można też wykorzystać komponenty z podstawowej gry Na skrzydłach i wylosować sobie zarówno cele jak i bonusy na koniec gry.

W grę można zagrać prawdopodobnie w dowolnym składzie osobowym. Ja grałem solo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wydrukować więcej arkuszy graczy. Na pewno pomoże to także w rotacji kości pożywienia, bo w mojej rozgrywce trochę cierpiałem na jej brak.

Komentarze
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 rok temu

Mam pytanie – zagrywając kartę aktywujemy również zdolności ptaka ?

Przemek
Przemek
1 rok temu

Mam pytanie: czy ostatnia wersja przygotowana przez Autora tzn. 1.0.2. różni się czymś od Twojej spolszczonej wersji 1.0.1? Gdzieś można nowszą wersję pobrać? Rozumiem Ty jesteś autorem tego spolszczenia?