Przed wami wariant solo, do dwuosobowej wersji gry, która znakomicie działa zarówno na 3 jak i na 7 osób. Nadążacie?

UPDATE 01.02.21: Dodany został wariant oficjalny opublikowany przez oryginalne wydawnictwo. Znajdziecie go na dole wpisu.

7 cudów świata pojedynek

7 Cudów Świata: Pojedynek, według rankingu Board Game Geek, jest najliczniej posiadaną przez użytkowników grą planszową. Potwierdza to też wysokie (16 na ten moment) miejsce w samym rankingu. Co prawda do gry dwuosobowej nie powinno być trudno znaleźć przeciwnika, jednak zawsze warto mieć w zanadrzu wariant solo.

Wariant nieoficjalny

Autor: James Humphreys (fattaft23)

Żródło: https://boardgamegeek.com/filepage/139402/simple-quick-solo-variant-7-wonders-dual

Pobierz instrukcję PL
Nie przegap kolejnych wariantów solo
polub na FB obserwuj na Insta
Podoba Ci się to co robię?
Postaw kawę

Na wstępie chciałbym pozdrowić Stefana, od którego pożyczyłem imię dla wirtualnego przeciwnika (w oryginale był to Scott, ale uznałem, że warto nadać mu trochę swojskości).

Nasz Pojedynkowy Stefan, jak to zwykle automy mają w zwyczaju, mocno oszukuje. Pewnie go nie raz przez to znienawidzicie. Uprzedzam jednak, że mogą zdarzyć się także rozgrywki w drugą stronę i to wy nim wręcz wytrzecie podłogę. W większości przypadków jednak pojedynki powinny być wyrównane, przynajmniej u mnie tak było.

7 cudów świata pojedynek karty

Jak zwykle, dla mnie najważniejsze w tym wariancie było to, że moja tura nie ulega zmianie, jedynie wiem na pewno, którą kartę weźmie mój przeciwnik. Chociaż prawdę mówiąc, podczas standardowej rozgrywki też w znacznej większości można się tego domyślić. Jeśli jednak komuś to przeszkadza, może w turze Stefana użyć kości do wyboru pobieranej karty. Sugerował to jeden z użytkowników BGG w wątku poświęconym temu wariantowi, co zostało potwierdzone przez autora, jednak większości graczy nie przeszkadzał standardowy sposób.

Niestety wariant ten nie uwzględnia dodatku Panteon, przez wiele osób uważanego za obowiązkowy. Sam dodatku jeszcze nie posiadam, więc też nie szukałem modyfikacji pozwalających na użycie go. Widziałem jednak różne próby użytkowników forum BGG, więc nie jest to jeszcze temat zamknięty.

Wariant oficjalny

Niedługo po publikacji powyższego nieoficjalnego wariantu, oryginalny wydawca gry wypuścił oficjalne solo w wersji print&play.

Źródło: https://print-and-play.asmodee.fun/7-wonders-duel/

Pobierz instrukcję PL
Nie przegap kolejnych wariantów solo
polub na FB obserwuj na Insta
Podoba Ci się to co robię?
Postaw kawę

Jest to równie ciekawa propozycja wykorzystująca 5 różnych autom. Każdy wirtualny przeciwnik ma trochę inne założenia podczas gry. Wszyscy będą głównie starali się wygrać z nami za pomocą dominacji militarnej lub naukowej. W przeciwieństwie do nieoficjalnego wariantu, my też możemy wygrać na każdy z 3 sposobów.

Co prawda wariant ten wymaga wydruku 5 kart liderów oraz 12 kart decyzji, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to żaden problem. Jeden z użytkowników BGG (bpepermans) stworzył aplikację internetową, która z powodzeniem nam te wydrukowane karty zastąpi. Dostępna jest pod poniższym linkiem:

https://app.boardandgamer.com/7wonders-duel-solo/

Oryginalny plik z instrukcją był ułożony w taki sposób, aby po dwukrotnym złożeniu kartki stworzyła się mini książeczka. W swojej polskiej instrukcji postanowiłem zawartość ułożyć w normalny sposób, aby wszystko było na jednej stronie. Oraz, żeby była opcja wygodnego czytania z ekranu bez drukowania.

Jeśli nie chcesz w przyszłości przegapić kolejnych nieoficjalnych wariantów jednoosobowych do swoich ulubionych gier, zapraszam do śledzenia profilu Plansz Solo na FB.

Komentarze
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
3 lat temu

Pojawił się też oficjalny wariant solo: https://print-and-play.asmodee.fun/7-wonders-duel/

Chcesz więcej?