Polski tytuł jednej z najpopularniejszych gier planszowych nawiązuje do słynnego refrenu z piosenki Maryli Rodowicz. Co ciekawe, sam utwór ma zupełnie inny tytuł – Remedium. Co jeszcze ciekawsze, album, z którego wspomniana piosenka pochodzi, nazywa się właśnie Wsiąść do pociągu. Jest to dosyć nietypowy zabieg nazewniczy. A z automą, którą nazwałem Maryla zmierzycie się w grze Wsiąść do pociągu solo.
O co chodzi w wariancie solo do gry Wsiąść do pociągu?
Wariant solo do gry Wsiąść do pociągu wprowadza nam wirtualnego przeciwnika. Nazwałem go Maryla, na cześć królowej polskiej estrady. Nasze tury rozgrywamy w standardowy sposób. W turze automy losujemy jedną z kart, która mówi nam, jakie karty wagonów dobierze nasz przeciwnik. W określonych przypadkach będzie tworzyć połączenia na podstawie wytycznych pochodzących z jej kart biletów.
Pobierz Wsiąść do pociągu solo
Autor: Leonardo Kammer
Źródło: https://boardgamegeek.com/thread/2738552/2021-solomode-solo-ticket-ride
Wsiąść do pociągu solo – wrażenia
Już czytając zasady tego wariantu byłem bardzo ciekawy, jak to będzie działało w praktyce, bo w teorii wyglądało naprawdę solidnie. Nie zawiodłem się, gdyż obsługa automy jest bardzo prosta. Najtrudniejsze jest zrozumienie sposobu tworzenia połączeń, bo często mamy wiele opcji do wyboru, a dodatkowo Maryla korzysta z naszych wagoników, jakby były jej. Jednak przykład zawarty w instrukcji rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Ciekawym zabiegiem było stworzenie aż 18 kart automy, z czego do pojedynczej rozgrywki wchodzi 7, w tym jedna (Utwórz połączenie) na stałe. Dzięki temu automa będzie co grę dobierać karty wagonów w nieco inny sposób.
Wariant można zastosować zarówno w wersji USA, jak i Europa. Wszelkie mapy z dodatków również powinny się doskonale sprawdzić, jednak trzeba pamiętać, by nie stosować żadnych dodatkowych mechanik w nich wprowadzanych. Myślę, że można także zagrać solo w mniejsze wersje, takie jak Londyn czy Nowy Jork, jednak prawdopodobnie trzeba zmniejszyć liczbę kolumn w siatce kart wagonów, gdyż maksymalna długość trasy jest tam mniejsza. Nie testowałem tego jednak w praktyce, więc nie umieszczam takiej informacji w instrukcji.
Dla mnie zwykle najważniejsze jest, by moja tura nie zmieniała się mocno względem standardowej rozgrywki i żeby obsługa automy nie wybijała mnie z rytmu. Tutaj obie te kwestie są spełnione.
Zdjęcia użyte w tekście pochodzą od polskiego wydawcy Rebel Sp. z o.o.
Witam, czy da się z tym trybem solo zagrać np. w wersję Amsterdam? Pozdrawiam
Nie testowałem, ale z tego co widzę po instrukcji, to jak najbardziej można, tylko raczej trzeba odpuścić karty towarów i zmniejszyć liczbę kolumn automy do 4 (bo taka najdłuższa trasa może zostać zbudowana)
Dzień dobry mam problem by wydrukować strony z opisami kart (5 i 6). Niby się wyświetlają ale podczas wydruku wychodzą puste strony. Czy jest jeszcze dostępne osobne te zestawy kart do wydruku?
Przesłałem mailem karty w formacie JPG. Szykuję tez rozwiązanie, które pozwoli grać bez drukowania kart – opublikuję je prawdopodobnie w tym tygodniu.