Najnowsze posty
Gra o mózg
Ludzki mózg to przekorna bestia. Z jednej strony potrafi kreować niesamowite rzeczy. Z drugiej jednak umie też odwalić bardzo dziwne akcje. Np. przed zaśnięciem przypomina sobie wszystkie niedomknięte wątki. Albo podczas kłótni nagle zapomina wszystkie przygotowane wcześniej cięte riposty. Przed wami Gra o mózg, w której będziemy starali się swojego mózgu nie stracić.
(więcej…)Cartaventura
Historia gier paragrafowych sięga do lat 60 ubiegłego wieku. Zaczęło się oczywiście od książek, w których skacząc pomiędzy ponumerowanymi paragrafami mogliśmy swoimi wyborami wpływać na fabułę. Pomysł ewoluował w różne strony, a jednym z kierunków jest seria Cartaventura.
(więcej…)Kryptyda
Od małego czytam mnóstwo książek, więc wydawało mi się, że trochę różnych słów w życiu poznałem. Gra planszowa Kryptyda pokazuje mi jednak, że jeszcze trochę przede mną. Co ciekawe, nie jestem w tym sam, bo właśnie patrzę na podkreślony na czerwono tytuł w poprzednim zdaniu w edytorze tekstu.
(więcej…)Spór o bór 2: Na tamę marsz!
Jeśli widzisz przed sobą wściekłego bobra, to możliwości są dwie. Albo rzeka miała czelność płynąć, albo grasz w Spór o bór 2: Na tamę marsz. Dzisiaj zajmiemy się tą drugą opcją.
(więcej…)Syndykat zbrodni
Jeśli książek nie powinniśmy oceniać po okładce, to co powiedzieć o grach planszowych, których okładki krzyczą do nas klimatycznymi ilustracjami? Weźmy taki Syndykat zbrodni. Nowojorska ciemna uliczka, lata 30. XX wieku, na pierwszym planie gangster w stroju rodem z serialu Peaky Blinders, a w tle widzimy jego kolegów podczas potyczki z członkiem wrogiego gangu. Za to w środku przeciąganie liny za pomocą żetonów z cyframi.
(więcej…)Dodatki do Draftozaura
Dinozaurów nigdy za dużo. Tym samym tokiem rozumowania poszli autorzy Draftozaura, racząc nas nie jednym, a dwoma dodatkami do tej gry. Każdy wprowadza nowy gatunek dinozaura oraz poszerza nam planszę o nowe pola. Ale czy dodatki do Draftozaura są w ogóle potrzebne?
(więcej…)Wsiąść do pociągu solo
Polski tytuł jednej z najpopularniejszych gier planszowych nawiązuje do słynnego refrenu z piosenki Maryli Rodowicz. Co ciekawe, sam utwór ma zupełnie inny tytuł – Remedium. Co jeszcze ciekawsze, album, z którego wspomniana piosenka pochodzi, nazywa się właśnie Wsiąść do pociągu. Jest to dosyć nietypowy zabieg nazewniczy. A z automą, którą nazwałem Maryla zmierzycie się w grze Wsiąść do pociągu solo.
(więcej…)Dodatki do Eleven
Druga połowa meczu. Pomimo pewnego prowadzenia, na ławce można wyczuć lekkie poruszenie. – Zwołuj chłopaków z rozgrzewki, wprowadzamy pięciu. – Pięciu? Przecież mamy mecz pod kontrolą. – Zawsze może być lepiej…
(więcej…)Eleven
Piłkarskie gry planszowe do tej pory mogły czuć się jak wieczny rezerwowy. Sprowadzony do klubu jako wielki talent, na treningach co nieco pokazuje, ale cały czas grzeje ławę. W końcu przychodzi ten dzień, że trener wpuszcza go na ostatnie 10 minut. A on marnuje stuprocentową okazję, po czym w głupi sposób traci piłkę w środku pola, a z tego pada bramka dla przeciwników. Czy Eleven odczarowuje ten typ gier?
(więcej…)Dracula: Klątwa wampira
Zaczęło się od wbijania na pale, a skończyło na przebijaniu osikowym kołkiem. Tak, życie hrabiego Draculi ewidentnie kręci się wokół ostro wystruganego drewna. A najnowsza gra książkowa wydawnictwa Muduko, Dracula: Klątwa wampira, w ciekawy sposób pozwala nam przeżyć historię najsłynniejszego krwiopijcy.
(więcej…)